Přistáli u nás

V této rubrice se dozvíte, kdo všechno nebo co všechno už také na našem letišti přistálo. Předpokladem samozřejmě je, že se to některému z našich členů podaří vyfotit a zaznamenat. Pokud se tedy na této stránce chcete objevit, létejte k nám, když tu jsme. Když nám předem zavoláte nebo napíšete, nabijeme si  baterii do foťáku a promázneme kartu :-).

Cirrus SR22

O modernější verzi tohoto letounu jste si mohli přečíst nedávno v časopise Aero Hobby. Letadlo, které přistálo na našem letišti, bylo vyrobeno v roce 2007. Celkem bylo v řadách SR22 vyrobeno už 4000 letadel.

AA-1 Yankee

Letci z Dánska si pro svůj výlet nevybrali právě nejlepší počasí. U nás na letišti doplnili palivo a teprve po zhruba tříhodinovém čekání mohli pokračovat. Vznik jejich letadla se datuje do roku 1970 a pochází z produkce American Aviation corp..

Boeing Stearman

Po výpadku dvorního fotografa Honzy G., který se na letišti vyskytoval často a aparát měl vždy po ruce, nastal v rubrice výpadek. Naštěstí si druhý Honza, který je na letišti pořád, pořídil nový mobil s foťákem. Tady máte jeho první úlovek.

20.září 2009

Dne 20.9.2009 nás navštívilo zajímavé letadlo Phoenix našeho kamaráda Martina Štepánka z Ústí nad Orlicí. Před pár dny letělo ještě se dvěma dalšími ( Dynamic a Star ) do Blois a na ostrov Oleron. Účastníkem tohoto výletu byl i náš další kamarád Milan Novotný, který nám dodal i pár fotek z tototo výletu k Biskajskému zálivu.

Podrobnější informace o tomto letadle najdete na: http://www.phoenixair.cz

18.srpna 2009

18.8. u nás přistála Z-142 C AF z letecké vojenské základny v Pardubicích.
K obrázku letadla - Zlín Z-142C AF, imatrikulace 0556 - cvičný letoun Vzdušných sil Armády České republiky.
VERZE Z-142 C se odlišuje především kompozitovou vrtulí, byla přijata jako cvičný stroj letectva armády České republiky.

31.července 2009

Koncem měsíce července u nás přistál SportCruiser, se kterým přiletel náš kamarád Patrik Sainer. Ihned po první pochvale jsem dostal nabídku ke svezení na tomto novém letadle kategorie LSA ( Light Sport Aicraft ).
Letadlo celokovové konstrukce na mě působilo svými letovými vlasnostmi velice příznivě. Ovládání všech kormidel je přijemně sladěno, prostor v letadle je snad větší než v letadle Z-142. Vlečená vidlice příďového kola je podobná jako na Kataně.

Jedinými připomínkami jsou příliž vzad posunuté sedačky posádky a tedy snížený výhled dolů přes křídlo na terén pod sebou.. Také pevná vrtule, která při rozjezdu letadla způsobuje nepřirozený hluk.
Vzhledem k pohodlí posádky a doletu by mělo najít využití k delším turistickým cestám.
Výrobce tohoto letadla najdete pod odkazem: http://www.czechsportaircraft.com/sportcruiser.html

27.července 2009

Dne 27.7. jsme měli již od rána pěknou DEPKU, protože Faetu, se kterou jsme měli letět na dovolenou, jeden z našich hrdinných ULL pilotů zbavil při přistání příďového podvozku a vrtule. Odpoledne pak přilétl tento PIPER P-28 s registrací, která stav naší mysli opět rozjitřila. Domovské letiště letadla je Schönhagen ( EDAZ ) , které najdete jižně od Berlína. Více informací o zajímavém místě k výletu najdete na http://www.edaz.de/redaktion/edaz/Luftfahrt.php?a=2&b=&c= .

26.července 2009

V neděli 26.7. jsme na našem letišti mohli zastihnout zajímavou Cessnu 150 s německou registrací. Česká posádka letadla přiletěla z letiště v Letňanech.
Naši pozornost upoutal chybějící kryt vrtule.

25.července 2009

V sobotu 25.7. u nás přistálo soukromé letadlo Z-143, jehož domovským letištěm je letiště Příbram. Cílem cesty byl převoz synka na prázdniny a krátké polétání s naší navigační reprezentantkou Jindrou ( asi tréning na Aerotour Sazená ).
Ovladače v kabině prozrazují, že pod kapotou letadla není benzínový ochmelka řady M-337.

12. července 2009

Jako letiště pro mezipřistání si nás vybraly posádky dvou letounů Cessna, mířících z Aero-clubu Polygone 67 Strasbourg do lotyšské Rigy. Po vydatném českém obědě, kafíčku a doplnění paliva pokračovali přes Polsko do cílového místa jejich výletu. Na stránkách jejich aeroklubu se můžete dočíst více.

Další fotografie najdete v galerii.

11. července 2009

Dnes u nás přistála Morava z Aeroklubu Zbraslavice. Důvodem návštěvy bylo projednání plachtařského soustředění zbraslavických plachtařů na našem letišti, které začne s nějvětší pravděpodobností 8. srpna. Ut teď se těšíme na společné polétání a večerní posezení s nimi.

7. července 2009

Přistál u nás Bell 230 reg. značky D-HHHB – původně létal pod kanadskou reg. značkou C-GLZY i americkou N65341. Domovské letiště EDFM (Mannheim).
Důvodem návštěvy byla inspekční cesta německého podnikatele.

5. července 2009

Ing. Petr Bold je častým návštěvníkem našeho letiště. Naposledy tu byl se strojem L-200 Morava, se kterým létá nejraději. S tímto letounem také v loňském roce uskutečnil spolu s dalšími členy posádky expedici k Severnímu pólu, přečíst si o ní můžete třeba tady. Do České Lípy létá také s Cessnou 172 nebo i s ULL.

L-200 Morava na stojánce

Severní pól na Moravě, Morava na Ladech